Optima

Programutvecklare

Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik

Optima, Trädgårdsgatan 30, Jakobstad

Gillar du programmering och är redo att ta ditt intresse till proffsnivå? Då är utbildningen för programutvecklare rätt för dig. Under första året av studierna får du en stabil grund för hur datorer fungerar, sätts ihop och fungerar i nätverk. Du får också lära dig om kundbetjäning, allmän företagskunskap, kontorsprogram och grunderna i webbutveckling. Efter första året sätts stor fokus på programmering och multimedia. Vi arbetar främst i grupp med att utveckla och underhålla mindre spel-, mobil- och webbapplikationer. Vi strävar efter att arbeta med riktiga projekt för interna och externa kunder.

Du får också möjligheten att sätta fokus på det som intresserar dig inom programutveckling. Det är bra om du trivs med att samarbeta med andra, ta ansvar och att kreativt lösa problem. Detta ger dig en bra bas för arbetslivet eller vidarestudier vid högskola och universitet. Du kan också grunda ditt eget företag.

Du kan avlägga denna examen flexibelt både vid Optima och som läroavtal i arbetslivet.

Här är några av jobben:

  1. webbutvecklare
  2. spelutvecklare
  3. utveckla mobilapplikationer
  4. försäljare
  5. egenföretagare

stadig grund för utvecklare

"Livion är ett programmeringsföretag i Karleby som jobbar med webbapplikationer och olika IoT-lösningar. Här används moderna verktyg vilket gör det viktigt att hålla sig up-to-date inom branschen. Jag har själv studerat till datanom vid Optima och rekommenderar det till alla som önskar sig en stadig grund för fortsatt inlärning inom branschen."  
JIM SAARI
Software Designer, Livion Oy

Kontaktuppgifter

Rektor Anna-Lena Forsman 
Mobil 044 7215 282
anna-lena.forsman@optimaedu.fi

Teamledare Ann-Louise Strengell
Mobil 044 7215 227  
ann-louise.strengell@optimaedu.fi

Studiehandledare Caroline Viljamaa 
Mobil 044 7215 268
caroline.viljamaa@optimaedu.fi

Studiekoordinator Lise-Lotte Seymour (Läroavtal)
Mobil 044 7215 260
lise-lotte.seymour@optimaedu.fi

Studiesekreterare Stina Hokkanen
Mobil 044 7215 280
stina.hokkanen@optimaedu.fi 

Speciallärare Kethen Lindroos-Kung
Mobil 044 7215 620
kethen.lindrooskung@optimaedu.fi

Kurator Erika Willman
Mobil 044 7215 291
erika.willman@optimaedu.fi

 

Sök till Optima

Läs mera

Nytt läroavtal

Fyll i här