Optima

Vuxenutbildning och arbetslivstjänster: Kontaktuppgifter

Vi finns på Trädgårdsgatan 30 i Jakobstad och vi står gärna till tjänst med ytterligare information. 



Rune Nyman
Chef
Mobil +358 (0)44-7215 137
Tfn +358 (0)6-7855 275
rune.nyman@optimaedu.fi



Ann-Louise Strengell
Ledande utvecklingskoordinator
Mobil +358 (0)44-7215 227
Tfn +358 (0)6-7855 227
ann-louise.strengell@optimaedu.fi 



Leena Svenlin
Kurskoordinator
Mobil +358 (0)44-7215 266
Tfn +358 (0)6-7855 265
leena.svenlin@optimaedu.fi


Anette Ohlsson
Läroavtalssekreterare
Tfn +358 (0)6-7855 263
Fax +358 (0)6-7215 299
anette.ohlsson@optimaedu.fi



Carin Hagman
Utvecklingskoordinator
Bransch: Handel och administration
Mobil +358 (0)44-7215 340
carin.hagman@optimaedu.fi 



Carina Åkerholm

Utvecklingskoordinator
Bransch: Företagare och ledarskap
Mobil +358 (0)44-7215 358  
carina.akerholm@optimaedu.fi 



Conny Englund

Utvecklingskoordinator
Bransch: Jord- och skogsbruk, el
Mobil +358 (0)44-7215 294
Tfn +358 (0)6-7855 294
conny.englund@optimaedu.fi



Gustav Mikander
Utvecklingskoordinator
Bransch: Snickeri, båt och byggnads
Mobil +358 (0)44-7215 248
Tfn +358 (0)6-7855 248
gustav.mikander@optimaedu.fi



Mats Wickman

Utvecklingskoordinator
Bransch: Teknik
Mobil +358 (0)44-7215 261
mats.wickman@optimaedu.fi


Stefan Koski
Utvecklingskoordinator
Bransch: Bil och transport
Mobil +358 (0)44-7215 249
Tfn +358 (0)6-7855249
stefan.koski@optimaedu.fi


Marina Spets
Utvecklingskoordinator
Bransch: Social- och hälsovård
Mobil +358 (0)44-7215 202
marina.spets@optimaedu.fi


Kerstin Ström

Examenshandledare
Bransch: Kosthåll
Mobil: +358 (0)44-7215 307
kerstin.strom@optimaedu.fi 


Kim Vikström

Kurskoordinator
Bransch: Bil och transport
Mobil: +358 (0)44-7215 254
kim.vikstrom@optimaedu.fi


Maria Wirtanen
Utvecklingskoordinator
Bransch: Lantbruk
Mobil: +358 (0)44-7215 333
maria.wirtanen@optimaedu.fi


Annakarin Kyheröinen 

Utvecklingskoordinator
Bransch: Handel och administration
Mobil +358 (0)44-7215 361
annakarin.kyheroinen@optimaedu.fi
Moderskapsledig till 1.1.2018 


Simon Nylund
Trafiklärare

Mobil +358 (0)44-7215 106
simon.nylund@optimaedu.fi

Sök till Optima

Läs mera

Vux-kurser

Läs mera