Optima

Organisation 2018

Fr.o.m. 1.1.2018 har Optima en ny organisation. Optima leds av samkommunens direktör Max Gripenberg och delas in i Lärande, Utbildningstjänster och Förvaltning.

Lärande

Rektor för lärande är Anna-Lena Forsman. Lärande delas in i 7 team som omfattar såväl ungdoms- som vuxenutbildning i form av grundexamina, yrkesexamina och specialyrkesexamina.

Teamledare för team 1 är Petra Kaske och hit hör Optimas Telma-utbildningar runtom i Svenskfinland.

Teamledare för team 2 är Kristina Kullas-Norrgård och hit hör resten av den tidigare yrkesinriktade specialundervisningen med undantag av Telma.

Teamledare för team 3 är Adam Näse och hit hör:

  1. Grundexamen inom konstindustrin (artesan)
  2. Grundexamen inom träindustrin
  3. Grundexamen inom byggnadsbranschen (husbyggare)
  4. Grundexamen inom el- och automationsteknik (el- och automationsmontör)
  5. Grundexamen inom datateknik och datakommunikationsteknik (elektronik-/ict-montör)
  6. Grundexamen inom teknisk planering
  7. Yrkesexamen inom träindustrin
  8. Yrkesexamen inom husbyggnad/produktionsteknik
  9. Specialyrkesexamen inom träindustrin
  10. Specialyrkesexamen inom husbyggnad

 

Teamledare för team 4 är Ann Käld och hit hör:

  1. Grundexamen inom företagsekonomi (merkonom)
  2. Grundexamen i pedagogisk verksamhet och handledning (ledare för ungdomar o. gemenskaper)
  3. Yrkesexamen för arbete som teamledare
  4. Yrkesexamen i affärsverksamhet
  5. Yrkesexamen för företagare
  6. Handledande utbildning för yrkesutbildning Valma
  7. Gemensamma ämnen och kombinationsexamen

 

Teamledare för team 5 är Cecilia Ekman och hit hör:

  1. Grundexamen inom restaurang- och cateringbranschen (kock-servitör)
  2. Grundexamen inom hår- och skönhetsbranschen (kosmetolog)
  3. Grundexamen inom turism
  4. Grundexamen inom livsmedelsbranschen (bagare-konditor)
  5. Grundexamen i informations- och kommunikationsteknik (datanom)
  6. Grundexamen inom textil- och modebranschen (klädsömmare/modeassistent)
  7. Yrkesexamen i servicelogistik
  8. Yrkesexamen i kundservice på restaurang (1.1.2019)
  9. Yrkesexamen i matservice (1.1.2019)
  10. Yrkesexamen inom bageribranschen
  11. Specialyrkesexamen för dietkock
  12. Specialyrkesexamen inom bageribranschen

 

Teamledare för team 6 är Mats Wickman och hit hör:

  1. Grundexamen inom maskin- och produktionsteknik (plåtslagare-svetsare och verkstadsmekaniker)
  2. Grundexamen inom bilbranschen (fordonsmekaniker)
  3. Grundexamen i logistik
  4. Grundexamen i båtbyggnad
  5. Grundexamen inom ytbehandlingsbranschen
  6. Grundexamen inom processindustrin
  7. Yrkesexamen inom transportbranschen
  8. Yrkesexamen inom plåtslagar- och svetsningsbranschen
  9. Yrkesexamen för båtbyggarbranschen
  10. Specialyrkesexamen för båtbyggnadsbranschen

 

Teamledare för team 7 är Maria Sirén och hit hör:

  1. Grundexamen inom lantbruksbranschen (landsbygdsföretagare och djurskötare)
  2. Grundexamen inom skogsbranschen
  3. Grundexamen inom husteknik (rörmontör)
  4. Grundexamen inom rengörings- och fastighetsservicebranschen
  5. Grundexamen inom lantmäteribranschen
  6. Grundexamen inom laboratoriebranschen
  7. Yrkesexamen för rörmontör / Yrkesexamen i husteknik (1.1.2019)
  8. Yrkesexamen inom lantbruksbranschen (1.1.2019)
  9. Yrkesexamen för djurskötare
  10. Yrkesexamen inom rengörings- och fastighetsservicebranschen
  11. Specialyrkesexamen för utveckling av landsbygden

 

Utbildningstjänster

Rektor för utbildningstjänster är Ann-May Pitkäkangas och till denna del hör:

  1. Marknadsföring, kommunikation och IKT: ansvarig koordinator Lena Nyman-Lehtinen
  2. Antagning och studier: ansvarig koordinator Sanna Björkell-Käldström
  3. Strategier och planering: ansvarig koordinator Carolina Isomaa
  4. Studerandeservice: ansvarig koordinator Catrin Holm

 

Förvaltning

Förvaltningen leds av förvaltningsdirektör Tiina Sjölund och hit hör samkommunens administration, matproduktion och fastighetstjänster.


Sök till Optima

Läs mera

Utbildningar för vuxna

Läs mera