Optima

Modeassistent

Grundexamen inom textil- och modebranschen

Optima, Trädgårdsgatan 30, Jakobstad

Är du intresserad av att arbeta med mode, stil och trender? Som modeassistent lär du dig grunderna inom mode, stilplanering, digital marknadsföring och sömnad. Du får bredda ditt kunnande genom att specialisera dig inom t.ex. försäljning, styling, mönsterritning, specialmaterial. En modeassistent genomför olika uppdrag inom textil- och modebranschen samt marknadsför modebranschens produkter och tjänster både personligt och digitalt.

I sitt arbete använder modeassistenten information om mode och formgivning samt om trender, visualitet och formkontroll. Modeassistenten har även ett grundläggande kunnande om branschens material, arbetsmetoder, maskiner och apparater.

Detta är en bred utbildning som ger många arbetsmöjligheter. Utbildningen ger även en bra grund för den som vill vidareutbilda sig inom textil- och designbranschen, studera till estenom vid yrkeshögskola eller specialisera sig inom styling.

Du kan avlägga denna examen flexibelt både vid Optima och som läroavtal i arbetslivet.

Efter examen kan du arbeta som:

  1. Klädförsäljare med expertkunskaper inom mode och textila material
  2. Visualist
  3. Personal shopper
  4. Ändringsexpert vid klädaffärer och ateljéer
  5. Företagare inom sömnad och/eller styling
  6. Försäljare inom E-handeln
  7. Dekoratör
  8. I redaktion på modetidning
  9. Stylistassistent i modebranschen

mångsidighet är a och o

En bred utbildning ger flera arbetsmöjligheter inom olika områden av modebranschen. För att jobba med mode är mångsdiga kunskaper ett plus."
CATHARINA STENFORS
Creative Director, GEMMI Oy

Kontaktuppgifter

Rektor Anna-Lena Forsman
Mobil 044 7215 282
anna-lena.forsman@optimaedu.fi

Teamledare Ann-Louise Strengell
Mobil 044 7215 227  
ann-louise.strengell@optimaedu.fi

Studiehandledare Caroline Viljamaa 
Mobil 044 7215 268
caroline.viljamaa@optimaedu.fi

Studiekoordinator Lise-Lotte Seymour (Läroavtal)
Mobil 044 7215 260
lise-lotte.seymour@optimaedu.fi

Studiesekreterare Stina Hokkanen
Mobil 044 7215 280
stina.hokkanen@optimaedu.fi 

Speciallärare Kethen Lindroos-Kung
Mobil 044 7215 620
kethen.lindrooskung@optimaedu.fi

Kurator Erika Willman
Mobil 044 7215 291
erika.willman@optimaedu.fi

Sök till Optima

Läs mera

Nytt läroavtal

Fyll i här